Umberto Riva

Mistrz oświetlenia, Umberto Riva urodził się w Mediolanie w 1928 roku, a projektuje od 1960 roku.

Po studiach pod kierunkiem Carlo Scarpy, Riva realizował swój własny proces badawczy w najróżniejszych dyscyplinach, od przestrzeni miejskich po budynki, od krajobrazu po wnętrza, wyposażanie do projektowania lamp i mebli.

Do jego najważniejszych dzieł należą Casa Frea w Mediolanie. Uważana za jedno z jego arcydzieł, przebudowa Piazza San Nazaro w Mediolanie, restauracja zabytkowej Caffè Pedrocchi w Padwie. Projekt pracy przy Viale del Ministero degli Esteri i Piazza della Farnesina w Rzymie, Biblioteca Europea w Porta Vittoria w Mediolanie. Elektrownie cieplne w Catanzaro i Campobasso oraz długi szereg domów, od Mediolanu po Sardynię i Apulię, a także różne projekty lamp i mebli dla największych nazwisk w Włoski design.

Nowsze prace obejmują kościół San Corbiniano w Rzymie, wyposażenie wystawy L’Italia di Le Corbusier w MAXXI w Rzymie oraz wystawę indywidualną w Canadian Centre for Architecture w Montrealu w Kanadzie. Uważany jest za niezwykłego architekta, który zachowała rzemieślniczy wymiar w architekturze i pracach projektowych. Jego projekty to „urodzone narysowane” szkice ołówkowe z czystych i poetyckich poszukiwań.