Tham & Videgård

Bolle Tham i Martin Videgård założyli swoje biuro w Sztokholmie w 1999 roku i od tego czasu Tham & Videgård ewoluowało dzięki eksperymentalnemu podejściu do znaczącej praktyki o globalnym zasięgu. Tham & Videgård zdobył kilka krajowych i międzynarodowych nagród, w tym dwa najbardziej prestiżowe tytuły w Szwecji, nagrodę Kasper Salin przyznawaną przez Sveriges Arkitekter, dla Muzeum Sztuki Kalmar i Szkoły Architektury KTH w Sztokholmie. Projekty te łączą różnorodne portfolio, które obejmuje budynki edukacyjne, muzea sztuki współczesnej, budownictwo mieszkaniowe, projekty wystaw i bardzo wpływowy Tree Hotel w Harads.

Prace Tham & Videgård były wystawiane na 12., 13. i 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, Triennale w Lizbonie, Buenos Aires Bienal Internacional de Arquitectura, Biennale architektury w Chicago, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie w Wielkiej Brytanii oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Luizjana w Danii. 10 listopada 2022 r. w ArkDes, szwedzkim narodowym centrum architektury i wzornictwa, otwarto obszerną retrospektywną wystawę prezentującą ponad sto prac Tham & Videgårds.

„Architektura dotyczy przyszłości” — wyjaśniają Tham i Videgård. „Budynek stoi przez setki lat, więc nieuchronnie jest nie tylko współczesny, ale także formą kontynuacji historii rzutowanej na przyszłość”. To silne poczucie trwałości i chęć maksymalizacji jakości i integralności architektonicznej leżą u podstaw prac Tham i Videgård. „Wynik końcowy jest jedyną rzeczą, która się liczy”.

Bieżące projekty obejmują nowy Wydział Sztuk Pięknych w Göteborgu, nowy Mess Building dla akademii wojskowej na zamku Karlberg w Sztokholmie, nowe budynki i renowację starej dzielnicy gazowni w Sztokholmie, a także budynek Denfert w Paryżu oraz dwa biura i bloki mieszkalne w Pradze.

Tham i Videgård są członkami Królewskiej Szwedzkiej Akademii Sztuk Pięknych i wykładali na całym świecie.