Marco Lavit

Urodzony w 1986 roku Marco Lavit studiował architekturę w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu oraz w Royal Melbourne Institute of Technology. Ukończył studia w ESA w 2011 roku z rozprawą na temat zrównoważonego projektowania winnic. Jego wrażliwość na design ukształtowała się w pracowni architekta i projektanta Riccardo Blumera, a czas w LAN Architecture dodatkowo wzmocnił jego kierunek architektoniczny, z silnym naciskiem na kulturę projektowania i dbałość o szczegóły.
Marco założył swoją pracownię architektoniczną i projektową, Atelier LAVIT, w Paryżu w 2014 roku. Od tego czasu praktyka jest aktywna we Francji i we Włoszech. Praca Atelier LAVIT wywodzi się z dialogu z rzemieślnikami i ich savoir-faire, zwłaszcza Made in Italy. Architektura i design często przebiegają równolegle, dążąc do osiągnięcia podstawowych form. Takie podejście owocuje produkcją extemporalną, która nie podąża za trendami, a raczej pozwala, by siła surowców przemawiała za samymi projektami.
Studio realizuje różnorodne projekty, od niestandardowych, kolekcjonerskich, limitowanych, przez wzornictwo przemysłowe, scenografię, instalacje plenerowe, projektowanie wnętrz, po projekty domów i hoteli.
W 2014 roku Atelier LAVIT stworzył Venezia, żelazne i skórzane siedzisko – fotel, które przyciąga wzrok płynnością i elegancją linii. Venezia została pierwotnie zaprojektowana na Biennale Architektury w Wenecji, jednak projekt był później wystawiany w całej Europie: w Great Design Gallery (Paryż), w Centre Pompidou (Paryż) w ramach retrospektywy Le Corbusiera Officine Panerai, w Spazio Rossana Orlandi (Mediolan) oraz na Impermanent Collection (Bruksela), Collectible design Fair (Bruksela), Nomad Circle (St. Moritz), Art Basel (Bazylea), Salone del Mobile (Mediolan), Maison & Objet (Paryż). Dziś fotel Venezia, niski stolik Reconvexo, sofa modułowa Atem, lampa podłogowa Danseuse i drewniana lampa sufitowa Trio są produkowane wyłącznie przez Galerię Nilufar w Mediolanie.
Dzięki zaskakującej instalacji „Hut” podczas Paris Design Week 2019 Marco nawiązał współpracę z Ethimo i wygrał nagrodę Archiproducts Design Awards w 2020 roku.
W architekturze pracownia preferuje wykorzystanie drewna, często stosowanego w nietypowych i innowacyjnych konstrukcjach mieszkaniowych we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W 2017 roku Atelier LAVIT zrealizowało ekskluzywny domek na drzewie Origin dla parku Raray Castle we Francji oraz serię zaskakujących, pływających kabin dla hotelu w Chateauneuf-du-Pape, a także kilka prywatnych apartamentów, takich jak Cabana na Ibizie. Trwające projekty, takie jak domy prywatne i eko-hotele w całej Europie, charakteryzują ciągłe badania nad tematem prefabrykowanych konstrukcji drewnianych i inteligentnego projektowania.
W 2018 roku Marco zdobył nagrodę Rising Talents Award za Maison & Objet Paris oraz AD Seven for the Future Award, podczas gdy niski stolik Reconvexo został wyeksponowany na wystawie „Architect’s Furniture 1960-2020” w La Cité de l’architecture et du patrimoine de Paris .
Obecnie Marco wykłada architekturę w Ecole Spéciale d’Architecture (ESA) w Paryżu, koncentrując pracę swojego studia na architekturze małej skali i technikach prefabrykowanych, a także regularnie występuje jako prelegent na kongresach i konferencjach związanych z tą dziedziną badań.